V sodobnem svetu plastika igra ključno vlogo v vsakdanjem življenju, od embalaže do oblačil in tehnologije. Vendar pa ima njen prekomeren in nepremišljen način uporabe visoko ceno, saj za seboj pušča sledi v obliki mikroplastike. Ti drobni delci plastike, manjši od petih milimetrov, se pojavljajo povsod: v oceanih, tleh, zraku, in celo v naših telesih. Njena nevidna prisotnost predstavlja enega najresnejših okoljskih izzivov današnjega časa.
Mikroplastika ne ogroža le morskih ekosistemov, temveč tudi zdravje ljudi, saj prodira v prehransko verigo in vodo, ki jo pijemo. V tem blogu bomo raziskali izvor mikroplastike, njen vpliv na okolje in zdravje ter kako lahko z manjšimi spremembami v življenjskem slogu prispevamo k zmanjšanju tega globalnega problema.
Večina mikroplastike nastane z razpadanjem večjih kosov plastike oz. plastičnih odpadkov. Plastika razpada zaradi UV-sevanja, mehanskih sil ter temperature in vlage.
Globalno se letno proizvede 400 milijonov ton plastike. Ta številka vsako leto raste. S trenutnim trendom se bo do leta 2050 proizvodnja plastike potrojila. Največji problem predstavlja plastika za enkratno uporabo, ki predstavlja kar 40% vse proizvedene plastike. Večina te pristane v oceanih, kar močno ogroža oceanske ekosisteme. Niso pa ogrožene le živali. Mikroplastika je bila že zaznana v posteljici nosečnic, krvi, materinem mleku, testisih in možganih. Na te majhne delce se vežejo številne strupene kemikalije. Neizpodbiten vpliv le teh, ki motijo endokrini sistem, je že opazen v izrazitem upadu plodnosti, povečanju raka pri mladih, Alzheimerjevi bolezni, avtizmu in srčnih boleznih.
Kaj lahko naredimo posamezniki? Zelo učinkovit način omejitve širjenja mikroplastike je zmanjšati uporabo plastike za enkratno uporabo. To lahko storimo z uporabo steklenic, vrečk za večkratno uporabo, kupovanjem živil brez embalaže itd.
V podjetju Spring smo specializirani za kakovostno hidracijo na delovnih mestih. Naši vodni bari so priključeni neposredno na vodovodni sistem, tako da ni potrebe po plastičnih balonih za vodo. Napredni večnivojski filtracijski sistemi iz vode odstranijo ves klor, težke kovine, bakterije ter mikroplastiko. Poleg tega z uporabo le teh zmanjšujemo porabo plastenk in posredno nastanek mikroplastike, ter zmanjšujemo ogljični odtis.
Vodni bari so prihodnost hidracije in enostaven, vendar pa efektiven način kako poslovati bolj trajnostno.
Yorumlar